Dofinansowanie zakupu sprzętu lub oprogramowania.

25 listopada 2020

Informacje związane z jednorazowym dofinansowaniem zakupu sprzętu lub oprogramowania.

UWAGA: Wnioski o dofinansowanie można składać do 7 grudnia 2020 r., do dyrektora szkoły.

I. Komu przysługuje

Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy w jednostce systemu oświaty w dniu 2 listopada 2020 r. oraz w dniu wypłaty dofinansowania. Bez znaczenia pozostaje forma zatrudnienia, czyli nauczyciele zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas określony również mają prawo do dofinansowania.

II. Komu nie przysługuje

– nauczycielom, którzy prowadzą zajęcia wyłącznie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub w innych formach wychowania przedszkolnego;

– nauczycielom pozostającym w dniu 7 grudnia 2020 r. w stanie nieczynnym lub przebywającym w dniu 7 grudnia 2020 r. na świadczeniu rehabilitacyjnym lub na urlopach: wychowawczym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim lub na warunkach urlopu macierzyńskiego, chyba że w tym czasie nauczyciele świadczyli również pracę w jednostkach systemu oświaty;

– nauczycielom, którzy w dniu 7 grudnia 2020 r. byli zawieszeni w pełnieniu obowiązków na podstawie art. 85T ust. 1-3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (postępowanie dyscyplinarne);

– nauczycielom przebywającym w dniu 7 grudnia 2020 r. na urlopie bezpłatnym trwającym nie krócej niż 14 dni;

– nauczycielom, którzy w dniu 7 grudnia 2020 r. byli urlopowani lub całkowicie zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

III. Na co przysługuje:

Koszty zakupu sprzętu lub oprogramowania (w całości lub części):

– komputera stacjonarnego;

– monitora ;

– komputera przenośnego będącego laptopem lub tabletem, w tym tabletem graficznym;

– podzespołów komputerowych, w tym: karty graficznej, dysku twardego, pamięci RAM, procesora, płyty głównej, karty dźwiękowej, karty sieciowej, karty wideo, napędu optycznego, zasilacza, obudowy, matrycy do laptopa lub monitora;

– kamery internetowej lub wizualizera;

– statywu;

– mikrofonu, słuchawek lub zestawu słuchawkowego (mikrofon i słuchawki);

– drukarki, skanera lub urządzenia wielofunkcyjnego;

– myszy, klawiatury, ładowarki sieciowej, głośników, pamięci zewnętrznej, napędu zewnętrznego, urządzenia do konwersji pisma odręcznego do wersji elektronicznej;

– baterii do komputera przenośnego, akumulatora, power banku, zasilacza awaryjnego;

– adaptera, koncentratora sieciowego;

– cyfrowego mikroskopu;

– liniowego rejestratora dźwięku, dyktafonu cyfrowego;

– oprogramowania komputerowego;

– smartfona;

W całości lub w części dofinansowanie może pokryć koszt zakupu usługi dostępu do Internetu oraz sprzętu lub oprogramowania umożliwiającego korzystanie z tej usługi.

Dofinansowanie przysługuje na sprzęt, oprogramowanie lub usługę zakupione w okresie od dnia 1 września 2020 r. do dnia 7 grudnia 2020 r. Dofinansowanie przysługuje w kwocie wynikającej z dowodu zakupu (faktura) lub paragonu (jeżeli zakupu dokonano do dnia 20.11.2020 r.), z tym że dofinansowanie nie może przekraczać kwoty 500 zł.

Dowód zakupu (faktura) musi być imiennie wystawiona na nauczyciela. Na fakturze musi być uwzględniony sprzęt (usługa), o której mowa powyżej. Oczywiście faktura może być wystawiona na kwotę wyższą niż 500 zł. Wówczas nauczyciel otrzyma dofinansowanie w kwocie maksymalnej tj. 500 zł. W razie wątpliwości dyrektor zwróci się do nauczyciela z prośbą o wyjaśnienia.

Należy pamiętać, że nauczyciel pozostający jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy w jednostkach systemu oświaty składa wniosek do dyrektora jednostki systemu oświaty, w której jest zatrudniony w najwyższym wymiarze. Przy zatrudnieniu w różnych placówkach w tym samym wymiarze wówczas wniosek należy złożyć w jednostce, w której nauczyciel był zatrudniony najwcześniej. Jeżeli zatrudnił się w tym samym czasie we

wszystkich jednostkach, wówczas decyduje sposób zatrudnienia, czyli tam gdzie jest zatrudniony na podstawie mianowania lub umowy o pracę na czas nieokreślony.

Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki opublikowany jest wzór wniosku o dofinansowanie.

Podstawa prawna

– § 10c rozporządzenia z dnia 20 marca 2020 r. Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.).

Radca prawny ZODolnośląskiego ZNP

Michał Kucharski