ZNP
Oddział w Głogowie

Aktualności

Adres siedziby ZNP w Głogowie

Zarząd Oddziału
ZNP w Głogowie

Aleja Wolności 74 a
67-200 Głogów

tel./fax.: 76 834 25 98

Więcej w zakładce: Kontakt

BIAŁORUŚ NIEZNANA

23 listopada 2019

BIAŁORUŚ NIEZNANA

02-09.08.2020 r. 

1 dzień: Grodno (02-03.08.2020)

Rozpoczęcie podróży w godzinach wieczornych (02.08.2020 około godz. 20.00). Nocny przejazd przez Polskę w stronę granicy polsko-białoruskiej. Odprawa graniczna. Zwiedzanie Grodna. Malowniczo położone nad Niemnem miasto kojarzy się z Elizą Orzeszkową; odwiedzimy tu zrekonstruowany dom pisarki oraz jej pomnik z zachowaną polską tablicą. Podczas spaceru po mieście zobaczymy Synagogę Główną, której obecnie powoli przywraca się dawną świetność, katedrę św. Franciszka Ksawerego, wielokrotnie przebudowywany zespół zamkowy na wysokim brzegu Niemna oraz prawdopodobnie najstarszą cerkiew Grodna – św. Borysa i Gleba. Zachowane do dzisiaj świątynie różnych wyznań świadczą o wielowiekowym współistnieniu i przenikaniu się religii i kultur, brutalnie przerwanym drugą wojną światową. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Grodnie.

2 dzień: Grodno – Kanał Augustowski – Świack – Grodno (04.08.2020)

Śniadanie. Wycieczka nad Kanał Augustowski połączona z krótkim rejsem. Po drodze zobaczymy zespół pałacowo-parkowy i pałac hrabiego Wołłowicza w Świacku. Powrót do hotelu w Grodnie. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień: Bohatyrowicze – Stare Wasiliszki – Lida – Nowogródek – Mińsk

(05.08.2020)

Śniadanie. Wyjazd do Bohatyrowicz. Przejazd do muzeum Czesława Niemena w domu rodzinnym Wydrzyckich. Krótki spacer po Lidzie, gdzie zobaczymy odbudowany zamek. Przyjazd do Nowogródka, gdzie odnajdziemy ślady kolejnego wielkiego Polaka. Zwiedzimy odrestaurowany po pożarze dworek – muzeum Adama Mickiewicza. Posiadłość oryginalnie należała do ojca poety. Eksponowane są tu liczne przedmioty związane z życiem i twórczością wieszcza. Zobaczymy też ruiny zamku i Kopiec Mickiewiczowski. Obiadokolacja. Wyjazd do Mińska. Nocleg w hotelu w Mińsku.

4 dzień: Mińsk – Belaz – Mińsk (06.08.2020)

Śniadanie. Zwiedzanie Mińska. Monumentalna, socrealistyczna architektura miasta to efekt odbudowy ze zniszczeń wojennych. Mińsk był jednym z najbardziej zrujnowanych w czasie II wojny światowej miast, więc odbudowano go niemalże od zera. Oś miasta stanowi Aleja Niepodległości łącząca plac Niepodległości z placem Październikowym. Zabudowa centrum uznawana jest za modelowy przykład radzieckiego budownictwa lat powojennych – ówcześni architekci mogli tu w pełni realizować swoje wizje. Trochę wytchnienia od betonowej gigantomanii znajdziemy w dzielnicach położonych nad Świsłoczą. Stylizowane „na starówkę” przedmieścia Rakowskie i Troickie to miejsca, gdzie można znaleźć restauracje i bary na wolnym powietrzu. Podczas objazdu miasta zobaczymy też nowoczesny gmach Biblioteki Narodowej. Wycieczka do Belaz. Chcesz zapoznać się ze światem gigantycznej techniki, zobaczyć samochody,                    z dźwięku silników których wstrząsa się ziemia w najtrudniejszych kamieniołomach w samych odległych miejscach planety, postarać się dotrzeć do połowy koła największego w historii samochodu, a na koniec wejść do kabiny legendarnego BelAZu? Podczas fascynującej wycieczki do fabryki można będzie zapoznać się z procesem tworzenia unikalnych wywrotek, zobaczyć na własne oczy legendarny sprzęt: wywrotki BELAZ o pojemności od 90 do 450 ton, odwiedzić muzeum przemysłowe, gdzie pracownik fabryki opowie historię powstania i rozwoju produkcji i ujawni tajemnice BelAZu. Po wycieczce przerwa na kawę z pysznym ciasteczkiem w formie samochodów BELAZ i unikalna pamiątka. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Mińsku.

5 dzień: Mińsk – Mir – Nieśwież – Brześć (07.08.2020)

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Nieświeża. Zwiedzanie dawnej posiadłości Radziwiłłów – pałacu otoczonego wspaniałym parkiem. Doskonale odrestaurowane z dbałością o wierność historyczną wnętrza, pokazują przepych jakim otaczali się niekoronowani władcy Kresów dawnej Rzeczypospolitej. Pałac śmiało można zaliczyć do najpiękniejszych, zachowanych do dzisiaj rezydencji magnackich. Wejdziemy również do kościoła Bożego Ciała mieszczącego nekropolię potężnego niegdyś rodu. Kompleks wpisany jest na listę UNESCO. Następnie przejedziemy do Miru. Odwiedzimy tu zamek – fortecę (lista UNESCO), której widok jest zaskoczeniem dla turysty przyzwyczajonego już nieco do białoruskich pól i drewnianych schludnych wiosek. Obecnie całkowicie odrestaurowane wnętrza mieszczą ekspozycje muzealne i hotel. Uroczysta kolacja regionalna z muzyką białoruską na żywo. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Brześciu.

6 dzień: Brześć – Polska (08.08.2020)

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Spacer po mieście. Mimo upływu czasu ulice wciążzachowały archaicznie już dla nas brzmiące nazwy: Sowiecka, Komsomolska, a główny plac nadal nosi imię Lenina i góruje nad nim pomnik wodza rewolucji. Zresztą nie tylko nazwy ulic, ale również one same przypominają o nie tak bardzo odległej przeszłości. Nie widać tu pośpiechu, zniecierpliwienia, raczej nie mamy szans utknąć w ulicznym korku. Wszechobecne w Polsce reklamy i szyldy pojawiają się tu sporadycznie. Podczas spaceru zobaczymy zachowane domy kupieckie, cerkiew św. Mikołaja, pomnik Adama Mickiewicza. Zwiedzanie Twierdzy Brzeskiej. Chociaż imponujące fortyfikacje powstały jeszcze w czasach carskich, dzisiaj motywem przewodnim jest zdecydowanie Wielka Wojna Ojczyźniana, jak nazywa się tu II wojnę światową. Każda kolejna rocznica Zwycięstwa obchodzona jest wyjątkowo uroczyście. Już wejście do twierdzy uformowane jest w kształt gwiazdy, gdzie zwiedzającego wita podniosła muzyka wojskowa, która wprowadza                                   w odpowiedni nastrój. Na dziedzińcu uwagę przyciąga monumentalna, socrealistyczna kompozycja Męstwo – obelisk i wieczny ogień upamiętniają obrońców Brześcia z 1941 r. W tym otoczeniu zaskakuje widok cerkwi św. Mikołaja – choć współczesna fortyfikacjom została podniesiona z ruin i zwrócona wiernym dopiero pod koniec XX w. Czas wolny na posiłek we własnym zakresie                i zakup pamiątek – wyjazd w drogę powrotną.

7 dzień (09.08.2020)

Zakończenie wycieczki w godzinach wczesno-porannych.

Cena 1640 zł/osoba niezrzeszona / ZNP 1640 zł minus dofinansowanie ustalone przez Zarząd Oddziału.

Cena zawiera:

– przejazd autokarem klasy turystycznej (klimatyzacja, uchylane fotele, fotel pilota, mikrofon,

WC, gorący barek

– opieka pilota

– 6 noclegów (hotele ** i ***)

– 6 śniadań i 5 obiadokolacji, 1 uroczysta kolacja regionalna z muzyką białoruską na żywo

– przewodnik w języku polskim

– wycieczka po Grodnie

– wycieczka nad Kanał Augustowski – rejs statkiem

– bilety wstępu do muzeum Czesława Niemena

– bilety wstępu do muzeum Adama Mickiewicza

– wycieczka po Mińsku

– wycieczka do muzeum Belaz oraz bilety wstępu

– wycieczka „Mir-Nieśwież”

– bilety wstępu do zamków i Mirze i w Nieświeżu

– wycieczka po Brześciu

– bilety wstępu do Twierdzy Brzeskiej

– ubezpieczenie SIGNAL IDUNA (10 000 EUR i NNW 10 000 Zł)

– zestaw słuchawkowy Audioguide

Wiza na Białoruś płatna dodatkowo 10 EUR/os.

ZAPRASZAMY!