Kodeks etyki zawodowej nauczycieli
21 maja 2015
Zgodnie z art. 9 § 1 Kodeksu pracy ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Oznacza to, że za źródła prawa pracy uznawane są nie tylko ustawy, w tym ustawa zasadnicza, oraz akty wykonawcze do ustaw, lecz także układy zbiorowe pracy i inne, oparte na ustawie porozumienia zbiorowe, a także regulaminy i statuty. Zatem za źródła prawa pracy uznawane są akty inne niż ustawy i rozporządzenia pod warunkiem, że są one wydawane na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie.
Natomiast wykluczone jest wydawania aktów prawnych, które określają prawa i obowiązki stron stosunku pracy, które to prawa i obowiązki zostały już w pełni uregulowane ustawowo i w rozporządzeniach wykonawczych a w tym zakresie ustawa nie odsyła do uszczegółowienia normatywnego w innej formie.
Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zm.) w art. 6 zawiera katalog praw i obowiązków nauczycieli. Brak jest natomiast przepisów umożliwiających doprecyzowanie tych praw i obowiązków w jakimkolwiek innym akcie. Art. 6 ustawy Karta Nauczyciela nie zawiera w tym zakresie szczegółowego upoważnienia. Tym samym nie ma żadnych podstaw do wydawania w tym zakresie dodatkowych, wewnętrznych aktów prawnych tj. kodeksów etyki zawodowej nauczycieli w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Radca ZOD ZNP Michał Kucharski