Podziękowanie uczestnikom Manifestacji
21 listopada 2016
Dziękujemy za mobilizację i za ogromne zaangażowanie uczestnikom Manifestacji z naszego Oddziału.
W Manifestacji brali udział nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni z różnych poziomów edukacji tj. Przedszkoli. Szkół Podstawowych, Gimnazjów, Zespołów Szkół oraz Szkół Ponadgimnazjalnych.
Podczas Manifestacji 19 listopada na ulicach stolicy pokazaliśmy sprzeciw wobec planowanej reformie oświaty „ Nie dla Chaosu w szkole „Razem z nami – pomimo fatalnej pogody – byli rodzice, absolwenci gimnazjów, samorządowcy, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół niepublicznych i społecznych a także przedstawicieli innych związków oświatowyh.
Kredę kupiliśmy sami, zresztą tak jak i inni uczestnicy Manifestacji. Nieśliśmy też samodzielnie wykonane w Oddziale hasła wyrażające nasz sprzeciw.
„FLAGA” położona na kopcu z kredy to hasło napisane na materiale i wykonane na tekturze tak jak nasze, które od deszczu namokły i my wyrzuciliśmy je do kontenerów na śmieci a inny Oddział położył zwinięte na stosie z kredy.
Na Placu Piłsudskiego było ogromna liczba związkowców, która pomimo nieustającego deszczu skandowała hasła przeciw wprowadzeniu szkodliwej reformy, która najbardziej dotknie uczniów, rodziców, pracowników szkół oraz samorządy. Rząd już wprowadził chaos likwidując godziny karciane, które zamienione zostały na godziny statutowe (n-le niejednokrotnie pracują w niektórych szkołach dodatkowo po 3-5 godzin tygodniowo). Funduje się nam wielki chaos na każdym etapie kształcenia między innymi: szkoły podstawowe – ograniczenie godzin nauczania z przedmiotów przyrodniczych i języków obcych, wydłużenie okresu kształcenia w liceum 4 lata nauki czy 5 lat w technikum bez zwiększenia godzin z poszczególnych przedmiotów. Szkoły branżowe to następne zagrożenie utratą pracy nauczycieli, ponieważ uczniowie 3 dni spędzą w zakładzie pracy a 2 dni w szkole. Jeżeli znajdą się oczywiście zakłady pracy a w nich instruktorzy nauki zawodu. Nauka w szkole specjalnej wg projektu pani Minister będzie trwać do 18 r.ż . a więc będzie krótsza o 6 lat. (obecnie osoby niepełnosprawne objęte są edukacją do 24 r.ż.).
Świadomość idących zagrożeń jest w środowisku oświatowym bardzo niska Nie znamy siatki godzin, zbyt mało wiemy o zagrożeniach, nie czytamy informacji na stronie Zarządu Głównego ZNP oraz na stronie naszego Oddziału. Twierdzenie ”mnie to nie dotyczy” wcześniej czy później odbije się czkawką każdemu.
Wprowadzane zmiany mają także na celu wyeliminowanie wszystkich nauczycieli z dużym stażem, którzy nie będą chcieli uczyć się nowych rzeczy i sami odejdą na emerytury i świadczenia przedemerytalne.
Związek zawodowy to nie Prezes i jego zastępca to są wszyscy jego członkowie i mamy prawo walczyć o swój byt, tak jak inni. Bądźmy asertywni i walczmy o swoje miejsce pracy.
Pozdrawiam
Anna Chrzanowska-Kuzyk
INFORMACJE ze strony ZG ZNP
Nasza manifestacja była na tyle ważnym wydarzeniem, że teraz – niestety – spotykamy się z falą oszczerstw pod adresem ZNP.
Jednym z nich jest sprawa kopca z kredy.
Stanowczo dementujemy doniesienia, że na kopcu z kredy, usypanym na zakończenie manifestacji, została umieszczona lub pozostawiona flaga państwowa RP.
Związek Nauczycielstwa Polskiego szanuje symbole narodowe i otacza je należytą czcią. Jako polscy nauczyciele jesteśmy przywiązani do symboli i tradycji narodowych i z oburzeniem przyjmujemy insynuacje, że mogliśmy potraktować je bez należnego im szacunku.
Wyjaśniamy, że na kopcu z kredy przed Sejmem uczestnicy zostawiali również przygotowane przez siebie transparenty i banery na drzewcach (wykonane z papieru lub płótna), które zawierały nazwy likwidowanych gimnazjów.
Jeden z takich banerów – umieszczony na dwóch drzewcach, co widać na zdjęciu przywoływanym w mediach – został złożony na kopcu tuż przed zakończeniem manifestacji. Z uwagi na kolorystkę niesłusznie został uznany przez część dziennikarzy za flagę państwową!
W pobliżu kopca znajdowali się ochraniający manifestację funkcjonariusze policji (widoczni na zdjęciach), którzy z pewnością interweniowaliby, gdyby doszło do niewłaściwego zachowania ze strony uczestników protestu.
Drugim – porozumienie na rzecz oświaty z 2015 r.
W porozumieniu na rzecz oświaty, które jest od roku dostępne na stronie internetowej ZNP, nie ma słowa o gimnazjach. Jest za to mowa o utrzymaniu dotychczasowej struktury oświaty!
W 2015 r. ZNP zaproponował Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, Platformie Obywatelskiej, Prawu i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Kukiz’15, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem, podpisanie porozumienia na rzecz oświaty, które przewidywało zachowanie gimnazjów w ramach obowiązującej struktury szkolnej (punkt 2). Dwie ostatnie organizacje podpisały porozumienie.
Powtarzanie, że Związek w ubiegłym roku rzekomo podpisał porozumienie dotyczące likwidacji gimnazjów, jest nieprawdą. A dodatkowo w obecnej sytuacji, powtarzanie tego kłamstwa podważa zaufanie opinii publicznej do akcji protestacyjnej przeciwko reformie oświaty.
Koleżanki i Koledzy!
Jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie! Naszą siłą jest siła naszej organizacji związkowej, która przetrwała niejeden trudny moment w swojej 111-letniej historii.