List prezesa ZNP na rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

3 września 2017

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!
Nowy rok szkolny to coś wyjątkowego dla społeczności szkolnej. Ten rok będzie jednak szczególny. Czeka nas trudny okres związany z wdrażaniem reformy w oświacie. Nowe rozwiązania obejmują nie tylko zmianę struktury szkolnictwa, ale również sferę programową. Czy tak głębokie zmiany w oświacie były konieczne? Wielotysięczne rzesze protestujących, liczba złożonych podpisów (ponad 900 tysięcy) pod inicjatywą przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum w sprawie reformy w oświacie, a także wyniki sondaży, świadczą, że społeczne oczekiwania były sprzeczne z wolą rządzących. System oświaty wymaga doskonalenia, a nie rewolucji. Radykalne zmiany szkodzą szkole, zwłaszcza, gdy dokonywane są w sposób chaotyczny, bez właściwego przygotowania (niedostateczne środki finansowe na realizację zadań oświatowych, brak podręczników szkolnych, niedostosowana do nowej struktury szkolnictwa baza dydaktyczna i lokalowa). Dlatego na wszystkich pracownikach oświaty w zbliżającym się nowym roku szkolnym, a także w latach następnych, spoczywa szczególna odpowiedzialność za poziom przygotowania uczniów, ich edukowanie w duchu demokracji i tolerancji.
Nowy rok szkolny rozpoczynamy pełni obaw o przyszłość. Wdrażana przez minister edukacji Annę Zalewską reforma systemu oświaty niesie wiele zagrożeń dla statusu pracowniczego i autonomii w wykonywaniu zawodu nauczyciela. Już obecnie pracę utraciło blisko 10 tysięcy nauczycieli, a przeszło 20 tysięcy pracować będzie w ograniczonym czasie pracy. Niestety, w nadchodzących latach, ta liczba znacznie się powiększy. Brak zapowiadanych osłon i nowych miejsc pracy stawia w trudnej sytuacji liczną rzeszę nauczycieli, posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe.
Nauczyciele, którzy pozostają w zawodzie, mimo zapowiedzi minister Anny Zalewskiej, nie mogą liczyć od 1 września 2017 r. na zwiększone wynagrodzenia i poprawę warunków pracy.
Szanowne Koleżanki i Koledzy!
Zróbmy wszystko, by reforma edukacji jak najmniej dotknęła nasze dzieci, naszych uczniów i nasze środowisko. Współpracując z rodzicami monitorujmy wdrażane zmiany i ich skutki.
Bądźmy solidarni w tej trudnej dla oświaty sytuacji.
Życzę wszystkim pracownikom oświaty wytrwałości i zadowolenia z realizacji Waszych zadań.
Sławomir Broniarz Prezes ZNP